EnglishPolishMagyar

Skuteczny pomiar efektywności – fikcja czy rzeczywistość?

Niektóre przyzwyczajenia są tak silne, że koncentrując się tylko na nich, można niewielkim nakładem sił zapoczątkować reakcję łańcuchową, która wpłynie pozytywnie na inne nasze działania. Charles Duhigg, autor książki „The Power of Habit” określił je mianem kluczowych.


W swojej książce Duhigg opowiada o badaniach z 2009 roku, które zdają się potwierdzać jego teorię:


Naukowcy zebrali grupę tysiąca sześciuset otyłych ludzi i poprosili ich, aby ci skoncentrowali się na zapisywaniu przynajmniej w ciągu jednego dnia w tygodniu wszystkiego, co zjedli.
Na początku nie było łatwo. Ludzie zapominali zabierać ze sobą dzienniczki lub przekąszali coś bez zapisywania. Jednakże, powoli ludzie zaczęli zapisywać swoje posiłki raz w tygodniu, a czasem nawet i częściej. Niektórzy uczestnicy badania zaczęli uzupełniać notatki codziennie, aż w końcu stało się to ich nawykiem. Wtedy doszło do czegoś nieoczekiwanego. Ludzie zaczęli przyglądać się swoim wpisom i dostrzegli obecność schematów żywieniowych, o których nie mieli pojęcia, że istnieją. Kluczowy nawyk jakim jest zapisywanie posiłków stworzył podstawy do rozwinięcia się innych nawyków. Po sześciu miesiącach badań uczestnicy, którzy regularnie prowadzili dzienniczki zrzucali dwa razy więcej kilogramów niż pozostali.
Interesujący jest fakt, że poprzez rejestrowanie danych i odnajdywanie schematów automatycznie zmieniło się zachowanie uczestników.
Duhigg przywołuje również historię Paula O’Neilla, dyrektora firmy Alcoa, który zredukował liczbę wypadków w pracy do zera, poprzez skoncentrowanie organizacji na kluczowym przyzwyczajeniu jakim było dbanie o bezpieczeństwo. W wyniku jego zaszczepienia w przekroju całej organizacji automatycznie zwiększyła się wydajność również w pozostałych obszarach firmy.


Mierzenie efektywności również może być kluczowym przyzwyczajeniem. Oto kilka argumentów przemawiających za.


Argument 1: Pomiary koncentrują uwagę na rzeczach ważnych


Kiedy uwaga skupiona jest wokół rzeczy istotnych, układ siatkowaty (część mózgu odpowiedzialna za koncentrację i uwagę) automatycznie układa działania tak, aby te rzeczy osiągnąć, nadaje im priorytet.
Pomyślmy o ważnych celach biznesowych oraz osobistych, które mierzymy i tych, których nie mierzymy. Które z nich łatwiej i regularniej przyciągają uwagę?


Argument 2: Pomiary stymulują poczucie wewnętrznej rywalizacji.


Kiedy dostrzegamy realną różnicę pomiędzy tym co jest, a co powinno czy mogłoby być, rodzi się trudna do odparcia, naturalna chęć zniwelowania tej różnicy. Pomiary generują wewnętrzną rywalizację, która doskonale napędza wprowadzanie zmian pozwalających na zniwelowanie różnic.
Jeśli posiadamy cele, które mają wyznaczony poziom bieżący oraz poziom pożądany, to nasza motywacja do niwelowania tej różnicy w porównaniu do celów, w których poziom bieżący oraz pożądany są nieokreślone będzie wyraźnie większa.


Argument 3: Pomiar wysiłków pozwoli osiągnąć cele.


Ludzie którzy mierzą nie tylko swoje cele, ale również monitorują wysiłki w ich realizacji, zwiększają swoje szanse na ich realizację. Kiedy pomiary stają się przyzwyczajeniem, całość działań staje się o wiele łatwiejsza.


Jeśli wykonywanie pomiarów nie jest jeszcze twoim nawykiem, czymś co dzieje się automatycznie i systematycznie polecam ci wybrać coś ważnego, ale jednocześnie względnie łatwego do mierzenia i zacząć to mierzyć. Następnie, zacznij mierzyć coś równie ważnego. Potem dodaj kolejną ważną rzecz i kolejną...

Skuteczny pomiar to taki, który oprócz dostarczenia suchych danych pozwala nam na automatyczne podnoszenie mierzonej efektywności. Monitorując i analizując najważniejsze procesy i działania w sposób regularny, systematyczny wpływamy na wzrost ich efektywności co sprawia, że "skuteczny pomiar efektywności" to nie literacka fikcja z podręczników, ale nasza codzienna rzeczywistość.

 

W jaki sposób monitorować wskaźniki KPI?

 

 

Ten i inne wskaźniki efektywności i wydajności można monitorować za pomocą systemu Wirtualny Analityk, stworzonego przez firmę doradczą Wisdom Consulting.

Wirtualny Analityk jest innowacyjnym oraz praktycznym oprogramowaniem, które pozwala na szybkie i proste wdrożenie metody "Zarzadzania przez Cele". Monitorowanie wskaźników efektywności i wydajności jest podstawowym działaniem podejmowanym w ramach wdrażania Lean Management jednocześnie umożliwiając ciągłe usprawnianie procesów (Kaizen).

Oprócz optymalizacji procesów oraz efektywnego wykorzystania zasobów, wdrożenie oprogramowania Wirtualny Analityk wpływa bezpośrednio na poprawę wyników finansowych w zakresie zwiększania poziomu sprzedaży, wydajności działu produkcji, efektywności całego łańcucha dostaw jak również poprawy jakości obsługi klienta i realizacju uzgodnionych SLA (ang. Service Level Agreement – umowa poziomu jakości świadczenia usług).

WIĘCEJ

 

 

Wypróbuj teraz30 dni okresu próbnego


FacebookTwitter

Kontakt

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
tel: +44 741 480 7431
tel: +48 12 3410069
tel: :+48 509 259 329

Support

If you have any questions or you need support:

we are available Mondays to Fridays from 9 am to 5 pm (CET)

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Call us